Výzkum: Propouštění plánuje v hradeckém kraji 17 procent firem
26. dubna 2024
Z průzkumu vyplynulo, že 75 procent firem v kraji zasáhlo narušení dodavatelských řetězců v roce 2023. "To je o 20 procentních bodů nad výsledkem za celou ČR. Nadprůměrné procento firem v kraji, konkrétně 92 procent, bylo zasaženo vysokou mírou inflace," uvedl předseda sdružení AFI Kamil Blažek.
Průzkum také ukázal, do kterých oblastí firmy v kraji hlavně plánují investovat, a to i s využitím dotačních titulů. Jsou to především výstavba či pořízení vlastních obnovitelných zdrojů energie a oblasti energetické náročnosti výrobního procesu. Účast na zakázkách při případné obnově Ukrajiny zvažuje v kraji 58 procent firem, celorepublikový průměr je 34 procent.
Co se týče trhu práce v kraji, tak 50 procent firem v regionu uvedlo, že se chystají nabírat nové zaměstnance, 33 procent se nechystá nabírat ani propouštět a propouštět se chystá 17 procent respondentů. Robotizaci či automatizaci plánuje 58 procent společností, celorepublikový průměr činí 68 procent. Respondenti zároveň neočekávají výrazné snižování potřeby zaměstnanců v souvislosti se zaváděním automatizace či umělé inteligence. Firmám v kraji nejvíce chybí vyšší technické pozice a kvalifikovaní pracovníci ve výrobě či skladu, vyplynulo z průzkumu.
Nezaměstnanost v Královéhradeckém kraji v březnu podle úřadu práce klesla na 3,3 procenta z únorových 3,4 procenta. Práci k poslednímu březnu nemělo 12.408 lidí, proti únoru to bylo o 448 méně. Počet volných míst nahlášených zaměstnavateli úřadům práce v březnu meziměsíčně mírně klesl o 24 na 10.572 míst. V porovnání s březnem roku 2023 nezaměstnanost v kraji vzrostla o jednu desetinu procentního bodu z tehdejších 3,2 procenta.
Za posledních 12 měsíců se nezaměstnanost v kraji pohybuje v intervalu od 2,8 do 3,4 procenta. V celé České republice nezaměstnanost v březnu klesla o jednu desetinu procentního bodu na 3,9 procenta.
(ČTK)
Ilustrační foto: Pixabay.com