Volby 2025: O hlasy voličů v hradeckém kraji se bude ucházet 19 subjektů
15. srpna 2025
V minulých sněmovních volbách v roce 2021 v kraji kandidovalo 17 politických subjektů a v roce 2017 jich bylo 24, což bylo dosud nejvíce v historii kraje. V Královéhradeckém kraji se bude v letošních volbách 3. a 4. října rozdělovat 11 poslaneckých mandátů.
"Žádná z podaných kandidátních listin nebyla rozhodnutím krajského úřadu odmítnuta a nebylo vydáno žádné rozhodnutí o škrtnutí kandidáta na kandidátní listině," řekla ČTK Svatoňová.
Kandidátní listinu před vypršením lhůty vzal zpět zmocněnec politického hnutí ANO lepší Česko s mimozemšťany a občany motoristy (mimozemstani.eu).
V čele krajské kandidátky koalice Spolu je místopředseda TOP 09 Matěj Ondřej Havel. Lídrem hnutí ANO v kraji bude poslankyně a náměstkyně hejtmana Jana Berkovcová. STAN vede poslanec a místostarosta Nové Paky na Jičínsku Josef Cogan, jedničkou Pirátů je bývalý náměstek královéhradeckého hejtmana Pavel Bulíček.
Motoristy povede do voleb v kraji advokátka a bývalá nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká, hnutí Přísaha právník Ladislav Jack Janků, stranu Česká suverenita sociální demokracie (ČSSD) lékař Vladimír Dryml a stranu Voluntia podnikatelka Ivana Rekeda. Lídrem hnutí Stačilo! pro sněmovní volby v kraji je předseda České strany národně sociální Michal Klusáček. Hnutí Stačilo! vedené komunisty se dohodlo na spolupráci také se SOCDEM.
Stranu Volt Česko v kraji povede do voleb Slavomír Maňásek, hnutí Jasný Signál Nezávislých Martin Havel, Hnutí Generace Robert Hager, stranu Koruna Česká Martin Šeba, hnutí Česká republika na 1. místě! Vladimíra Vítová, stranu Levice Jiří Šteg, Hnutí občanů a podnikatelů Ján Bederka a stranu VÝZVA Karel Povr.
Podle shrnutí volebních modelů STEM za druhé čtvrtletí by ve volbách v Královéhradeckém kraji zvítězilo hnutí ANO s 29 procenty před koalicí Spolu s 25 procenty. Třetí je v souhrnném volebním modelu hnutí STAN s 11 procenty a čtvrté SPD s deseti procenty. Pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Sněmovny by překonali ještě Motoristé s šesti procenty a Piráti a hnutí Stačilo! by získali shodně po pěti procentech hlasů.
V roce 2021 zvítězila v Královéhradeckém kraji ve sněmovních volbách koalice Spolu ziskem 28,58 procenta hlasů. Druhé ANO mělo 26,99 procenta. Třetí koalice Pirátů a STAN dostala 15,13 procenta hlasů a SPD 9,05 procenta hlasů.
Přehled subjektů kandidujících v Královéhradeckém kraji letos a v roce 2021:
| 2025 | známý lídr | 2021 | lídr 2021 |
| ANO 2011 | Jana Berkovcová | ANO 2011 | Klára Dostálová |
| Česká pirátská strana (Piráti) | Pavel Bulíček | koalice Pirátů a STAN | Martin Jiránek |
| Strana zelených | Martin Hanousek | ||
| Česká republika na 1. místě! (ČR1) | Vladimíra Vítová | v rámci hnutí Otevřeme Česko normálnímu životu | Roman Komeda |
| Česká suverenita sociální demokracie (ČSSD) | Vladimír Dryml | Volný blok | Luďka Tomešová |
| Hnutí Generace | Robert Hager | ||
| Hnutí Prameny | |||
| Hnutí občanů a podnikatelů (HOP Hydra) | Ján Bederka | ||
| Jasný Signál Nezávislých (JaSaN) | Martin Havel | ||
| Koruna Česká (monarchistická strana Čech, Moravy a Slezska) | Martin Šeba | Koruna Česká | Petr Ježek |
| Levice | Jiří Šteg | ||
| Motoristé sobě | Renáta Vesecká | ||
| Přísaha | Ladislav Jack Janků | Přísaha | Tomáš Jarkovský |
| SMS - Stát Má Sloužit (SMSka) | Julius Gergö | ||
| SPOLU - ODS, KDU-ČSL, TOP 09 | Matěj Ondřej Havel | SPOLU - ODS, KDU-ČSL, TOP 09 | Ivan Adamec |
| Stačilo! | Michal Klusáček | KSČM | Zdeněk Ondráček |
| Česká strana sociálně demokratická (ČSSD) | Jan Birke | ||
| Starostové a nezávislí (STAN) | Josef Cogan | koalice Pirátů a STAN | Martin Jiránek |
| Svoboda a přímá demokracie (SPD) | Vladimíra Lesenská | Svoboda a přímá demokracie (SPD) | Vladimíra Lesenská |
| Trikolóra Svobodní Soukromníci | Miroslav Havrda | ||
| Volt Česko (Volt) | Slavomír Maňásek | ||
| Voluntia | Ivana Rekeda | ||
| VÝZVA 2025 (změna názvu od 30.07.2025 z názvu VIZE 2025) | Karel Povr | ||
| Aliance národních sil | |||
| Aliance pro budoucnost | Petr Hannig | ||
| Švýcarská demokracie | |||
| Urza.cz |
Zdroj: KÚ Královéhradeckého kraje, politické subjekty.
(ČTK)
Foto: archiv redakce
Počty kandidujících subjektů při sněmovních volbách v Královéhradeckém kraji:
| Rok | Počet kandidujících subjektů |
| 2025 | 19 |
| 2021 | 17 |
| 2017 | 24 |
| 2013 | 18 |
| 2010 | 17 |
| 2006 | 18 |
| 2002 | 23 |
Zdroj: volby.cz; KÚ Královéhradeckého kraje