V Safari Parku Dvůr Králové se po osmi letech narodili vzácní levharti perští
21. září 2022
Matkou dvojčat je tříletá samice Banu, kterou dvorská zoo získala loni v červnu ze zoo v Kolíně nad Rýnem v Německu. Cílem přesunu bylo obnovit chov těchto vzácných šelem ve Dvoře Králové. V safari parku se samice spojila s geneticky cenným sedmiletým samcem, kterého zoo získala v roce 2017 z ruského Soči. Samec Arkhyz je nepříbuzný ostatním levhartům perským v Evropě.
"Dva mladí samci jsou s ohledem na genetický původ rodičů pro evropský chov velmi cenní," uvedli dvorští chovatelé. Právě velká míra příbuznosti jednotlivých zvířat je velkým problémem pro zachování populace levhartů perských v zajetí. "Ačkoli dříve byli levharti perští v zoologických zahradách poměrně rozšířeni, postupně vymizeli a zůstali takřka jen v těch evropských," uvedl mluvčí zoo. Podle světové databáze ZIMS chová levharty perské ve světě 45 zoo.
Matka Banu rodila poprvé. "Péči zvládá skvěle. Mláďata hlídá a na sebemenší vyrušení reaguje výhružným vrčením. Asi za měsíc je čeká očkování, následně budou moci vyrazit do výběhu. Jde o otužilý druh, a tak budou k vidění po celou zimu," uvedla zooložka Gabriela Linhart.
Safari park patří mezi úspěšné chovatele levhartů. Ve Dvoře levharti žijí od roku 1977 a v roce 1979 se povedlo odchovat první mláďata v Československu. "Od té doby vyrostlo ve Dvoře Králové 31 dalších levhartů perských. Na základě dvorských úspěchů se levhart perský postupně rozšířil i do dalších českých a následně i zahraničních zahrad," uvedl mluvčí zoo.
Samice levharta perského mohou vážit ke 45 kilogramům, velcí samci až 80 kilogramů. V přírodě se živí především kopytníky, například kozami bezoárovými či divočáky. Žijí ve vysokých horách subtropů a mírného pásma střední a západní Asie, takže bez problémů zvládají i podmínky české zimy. Světová populace se odhaduje maximálně na 1300 zvířat, nejvíce jich žije v Íránu
(ČTK)
Foto: Kateřina Bílková / Safari Park Dvůr Králové