V hradeckém kraji bylo dosud ošetřeno přes 1400 uprchlíků z Ukrajiny
4. května 2022
Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU) pro Královéhradecký kraj od začátku fungování 2. března do úterního večera zaregistrovalo 14.133 ukrajinských uprchlíků, z toho 2203 získalo přes databázi hasičů ubytování.
Fakultní nemocnice (FN) Hradec Králové ošetřila za poslední dva měsíce více než 400 občanů Ukrajiny. "Denně jich ošetříme 15 až 20, o víkendech méně. Například v úterý 3. května bylo těchto pacientů 19. Za poslední dva měsíce jsme měli zhruba 70 hospitalizovaných, v úterý jich bylo 11," řekl mluvčí hradecké FN Jakub Sochor.
Královéhradecký kraj má nemocnice v Jičíně, Trutnově, Dvoře Králové nad Labem a v Náchodě, pod který spadá i nemocnice Rychnov nad Kněžnou. "Od 14. března 2022, kdy sledujeme počty ošetřených ukrajinských uprchlíků v krajských nemocnicích, bylo ošetřeno celkem 1019 lidí, z toho bylo 118 hospitalizací," řekla mluvčí krajských nemocnic Lucie Chytilová.
Nejvíce ošetřených Ukrajinců bylo za tu dobu v náchodské nemocnici, a to 343, dále v Oblastní nemocnici Trutnov, 294, v Rychnově nad Kněžnou 208, v Oblastní nemocnici Jičín 138 a v krajské Městské nemocnici Dvůr Králové nad Labem 36.
"Nejvíce uprchlíků dosud potřebovalo ošetření v týdnu od 11. do 17. dubna, kdy přišlo do nemocnic 171 lidí," řekla Chytilová.
Nejvíce uprchlíků z Ukrajiny ošetřili v nemocnicích Královéhradeckého kraje na dětských a interních odděleních, gynekologii, chirurgii, pohotovosti, ORL nebo ortopedii.
Většina z ukrajinských uprchlíků zaregistrovaných v hradeckém KACPU v Královéhradeckém kraji bydlí v krajských, městských, obecních a dalších nekomerčních typech ubytování, jako jsou různé ubytovny a nemovitosti neziskových organizací. Mnoho uprchlíků našlo bydlení v domácnostech díky početné ukrajinské diaspoře. Podle hejtmanství v kraji je aktuálně dostatek volných kapacit ubytování, takže dosud nebylo nutné přistoupit k nouzovému ubytování typu tělocvičen či kulturních domů.
Královéhradecký kraj na řešení uprchlické krize zatím vynaložil zhruba šest milionů korun. Největší část pokrylo zřízení a pronájem KACPU v hradeckém Kongresovém centru Aldis. Do konce března KACPU fungovalo v prostorách Kongresového centra Aldis, od 31. března sídlí v krajské administrativní budově poblíž autobusového a vlakového nádraží v ulici Na Okrouhlíku.
(ČTK)
Ilustrační foto: Nemocnice Hradec Králové