Trutnovský stone balancer jako jediný Čech předvedl své umění v italské Mateře
14. července 2024
Přes sociální sítě ho oslovil Nicola Novellino z Matery, zástupce Asociace Esperanto, který mu sdělil, že mají v úmyslu v tomto italském městě uspořádat první mezinárodní festival Stone balancingu, a vyzval ho k účasti. Na tuto nevšední událost dorazilo osm balancerů z různých koutů světa. Kromě Nováka zde své umění po tři dny na rozmanitých místech města předváděli Italové, Filipínka, Kanaďan žijící ve Švýcarsku a Francouz.
„Taková akce se nedá odmítnout. Musím říci, že mě pozvání potěšilo a rozhodl jsem se, že se do Itálie vypravím. Každý ze zúčastněných umělců obdržel od organizátorů scénář a měli jsme poměrně nabitý program. Vše ale bylo perfektně připravené včetně kamenů, takže jsme přesně věděli, co který den budeme dělat a kde. Samotné prezentace se konaly ve dne ve veřejném prostoru ulic a v noci v muzeu,“ uvedl balancer.
V prvním dni umělci absolvovali výlet, kde byla příležitost se vzájemně seznámit a zároveň poznat město Matera. U řeky protékající skalnatou roklí si všichni s radostí zabalancovali a ve starém kostele pak vypukl workshop pro zájemce. „V dalších dnech se už od nás očekával stone balancing. Tvořil jsem to, co dělám doma, co umím a v čem jsem si jistý. Jediný problém byl, že jsem si kameny ke své tvorbě nemohl vybrat sám,“ řekl Waypa, který se této disciplíně věnuje více než deset let.
Trutnovský umělec si v souvislosti s kreativním pobytem v italském městě pochvaloval zpětnou vazbu nejen od přihlížejících, ale i od organizátorů Interfest Stone Balance a Matera. „Bylo to úžasné a organizátoři byli nadšení. Všichni, kteří se zúčastnili, předvedli to nejlepší, co v nich je. Když jsme balancovali v ulicích, kolemjdoucím se to moc líbilo. Mnozí z nich si to chtěli vyzkoušet, proto jsme každý den pořádali workshop jak pro zájemce, tak i pro seniory nebo postižené děti,“ prozradil.
Stone Balancig zahrnující skládání kamenů i do zdánlivě nepřirozených pozic není úplně jednoduchý kumšt a od tvůrce vyžaduje zručnost, nadšení a hlavně velkou dávku trpělivosti. „Nejsou to žádná kouzla, nepoužívá se ani lepidlo, je to skutečně o gravitaci a nekonečné trpělivosti,“ potvrdil mistr tohoto uměleckého odvětví a poznamenal, že tvorba účastníků pocházejících z různých koutů světa se od sebe v určitém směru lišila.
„Všichni měli svůj rukopis, takže to bylo na první pohled patrné. Například Greg ze Švýcarska měl úplně odlišný styl než ostatní. Stavěl z kamenů hodně vysoké probalancované věže a to mě skutečně dostalo. U ostatních bylo vidět, kde se balancingu věnují a jaké materiály používají. Každý z nás je zvyklý na nějaký materiál, s kterým se mu dobře pracuje, takže to pro nás byla výzva. Myslím si ale, že jsme si s materiálem, který jsme měli k dispozici, perfektně poradili,“ vysvětlil Novák.
Když odjížděl z Matery, byl trochu smutný, protože mezi účastníky festivalu vzniklo opravdové přátelství. „Shodli jsme se, že by bylo dobré, aby se tato akce zopakovala, a rádi bychom se zase znovu potkali. Zatím spolu stále komunikujeme přes sociální sítě,“ dodal Rudolf Waypa Novák, jenž se v České republice účastní land artových festivalů, se svým kolegou Janem Mackem pořádal workshopy a s ním také v areálu vyhlášené plovárny Sejfy nedaleko Trutnova v roce 2020 založil pro veřejnost Stone Balance Point.
Trutnovský stone balancer koncem června předvedl své umění na Artu Kus Festival Na Bojišti. V srpnu se rovněž zúčastní Digital Forest Festivalu v rekreačním zařízení Svatá Kateřina v Chotěvicích, dále festivalu v Borku u Miletína a čtyřiadvacetihodinové výstavy Drajborna v obci Studnice nad Jívkou - Vernéřovice.
Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
foto: archiv Rudolfa Nováka