Správa Krnap: O rozšíření využití zámeckého parku neuvažujeme
8. června 2020
Podnikatel David Khol i místostarosta Michal Vávra se shodli, že tu v určité míře probíhala jednání mezi městem a KRNAPem o možné změně vlastnictví parku. Jak často či pravidelně se tato jednání odehrávala a kdy se tato jednání uskutečnila naposledy? S čím šel tehdy KRNAP do těchto jednání?
Je třeba si připomenout historické pozadí. Zámecký park pod správu KRNAP přešel někdy v 70. letech minulého století. Přitom se nejedná o území navázané na samotný Krkonošský národní park. Jednání probíhala opakovaně. Zatím bez konkrétního výsledku.
Místostarosta Michal Vávra rovněž hovořil o tom, že zde existuje trvalá funkční dohoda o dělbě údržby a aktivitách v parku. Jaké závazky například z této dohody vyplývají pro KRNAP?
Správa KRNAP se stará o infrastrukturu (koše, lavičky) a odborně spravuje zeleň, udržujeme/prořezáváme/kácíme/vysazujeme stromy a sekáme trávníky. Město se zase stará o úklid parku a vyhrnování cest v zimním období.
Nicméně kdyby se naskytla příležitost, měl by KRNAP zájem převést park na město nebo ho s ním vyměnit za jiný pozemek či něco jiného?
Nejedná se o jednoduchou proceduru. Správa KRNAP by buď nejprve park musela předat úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových a pak by o park mohlo město projevit zájem a nebo by muselo dojít ke směně. Prozatím jednání nevedla ke konkrétnímu výsledku.
Co říkáte na hlasy řady obyvatel Vrchlabí po větších a širších možnostech využití zámeckého parku pro kulturní či volnočasové aktivity?
To není otázka ani tak na Správu KRNAP jako na památkáře, protože zámecký park je kulturní památkou. Správa KRNAP neuvažuje rozšiřovat svůj inventář o podobná vybavení, tudíž by majitelem musel výt někdo jiný.
Jiří Štefek
jiri@vrchlabinky.cz
Foto: Jiří Štefek