Sobota

14. prosince 2024

Nyní

-4.5ºC

Svátek má

Lýdie

Ročně zachráníme 300 tun potravin, říká Martina Vrbická z Potravinové banky

23. července 2024

Osamělí senioři, matky samoživitelky, lidé v azylových domech nebo děti v dětských domovech po celém Královéhradeckém kraji. Těm všem pomáhá Potravinová banka Hradec Králové. Organizace, která funguje od roku 2015, ročně podpoří přes osm tisíc lidí v nouzi. Z velkého skladu, který se nachází ve Svobodných Dvorech a najdete v něm tuny trvanlivých potravin, vyjíždí od loňského roku pracovníci Potravinové banky s mobilní výdejnou do 17 obcí napříč krajem. Pro Hradečáky v nouzi pak potravinové balíčky vydávají dvakrát týdně v jednom z kiosků na Pražském mostě. Kromě trvanlivých potravin, které lidé darují zejména během pravidelných potravinových sbírek, dostávají lidé v nouzi v balíčku i čerstvé pečivo nebo ovoce. Potravinová banka je získává od obchodních řetězců. „V roce 2023 jsme takto zachránili 299 tun potravin, které by jinak skončily v koši. Dlouhodobě spolupracujeme s většinou velkých obchodních řetězců,“ říká projektová manažerka Potravinové banky Hradec Králové Martina Vrbická.

Jak dlouho už Potravinová banka Hradec Králové funguje?
Od roku 2015. Dlouho jsme ale fungovali v daleko menších prostorách pod záštitou oblastní charity. Vlastní budovu máme až od letošního roku. Aktuálně máme tento velký sklad v Hradci Králové a jeden menší v Trutnově. Dohromady máme deset zaměstnanců. Jsou to řidiči, administrativní pracovníci a pracovníci skladu.

Máte představu, kolik potravin tady ve skladu ve Svobodných Dvorech skladujete?
Nedokážu to úplně přesně říct. Každoročně máme na jaře a na podzim sbírky potravin, kdy vybereme velké množství potravin, které pak v převážné většině právě tady uskladníme. Teď na jaře to bylo téměř 23 tun.

Funguje to tak, že během sbírky získáte trvanlivé potraviny, které pak distribuujete během dalšího půl roku?
Přesně tak. Při sbírce potravin získáváme jednoznačně největší množství potravin. Navíc se jedná o opravdu široké spektrum potravin. Po sbírce většinu těch potravin přivezeme sem do skladu a potom je postupně distribuujeme lidem v nouzi přes naše partnerské organizace.

Kdy se uskuteční další plánovaná sbírka?
Nejbližší sbírka potravin se koná 23. listopadu. Vždycky je podzimní a jarní sbírka.

Kdo vlastně může využít pomoc potravinové banky?
Spolupracujeme se zhruba 90 partnerskými organizacemi, což jsou typicky charity, dětské domovy, domovy pro seniory nebo třeba organizace starající se o pěstounské rodiny. Od loňského léta máme ještě navíc výdejny potravinové pomoci, které jsou cílené na pomoc jednotlivým lidem v nouzi. Vždy spolupracujeme s obecními úřady, kde nám na sociálním odboru vytipují lidi v nouzi a objednají si pro ně u nás takový balíček. V tom balíčku lidé v nouzi najdou menší zásobu trvanlivých potravin, čerstvé ovoce i zeleninu a pečivo. Každý den máme jinou rozvozovou trasu, jezdíme ale do obcí po celém kraji. V nějaké obci vytipují například 15 osob, v jiné třeba jen pět. Jedná se o projekt, který je financovaný z Evropské unie. Ze ten necelý rok jsme takto vydali necelých šest tisíc balíčků.

Víte, mezi kolik lidí jste ty balíčky rozdělili?
Za necelý rok fungování výdejen jsme takto podpořili 479 lidí. Podstatná část z nich se k nám opakovaně vracela. Pokud k tomu přičteme i klienty našich partnerských organizací, ročně podpoříme přes osm tisíc lidí.

Pokud by měl například nějaký senior zájem o vaši pomoct, co by měl udělat?
Pokud není klientem některé z našich partnerských organizací, musí se spojit se sociálním odborem na svém obecním úřadě. Tam dostane unikátní kód, na základě kterého pak od nás dostane ten potravinový balíček.

Kromě těch mobilních výdejen existuje přímo v Hradci výdejna kamenná. Jak funguje?
Výdejnu najdete v jednom ze čtyř kiosků na Pražském mostě. V pondělí a v pátek tam vždy jednu hodinu denně vydávají naši zaměstnanci potravinové balíčky lidem v nouzi, kteří jsou vytipovaní sociálním odborem na hradeckém magistrátu. Konkrétně tady v Hradci vydáváme v průměru za jeden den 30 až 50 potravinových balíčků.

Kde všude Potravinová banka Hradec Králové pomáhá?
Každá potravinový banka v České republice má působnost v celém svém kraji. My se tedy snažíme zásobit potravinou pomocí celý Královéhradecký kraj.

Do kolika obcí v Královéhradeckém kraji výdejny potravinové pomoci zajíždí?
Mobilní výdejna pravidelně obsluhuje 17 obcí napříč celým krajem. K tomu máme tu jednu kamennou přímo v Hradci Králové.

Zásobu trvanlivých potravin získáváte zejména z těch potravinových sbírek, jak je to ale s čerstvými potravinami?
Čerstvé potraviny svážíme v Hradci Králové každý den z různých obchodních řetězců. Připravují pro nás zejména pečivo, ovoce a zeleninu. Jedná se o odpečené pečivo, které už by v řetězcích neprodali, takže ho vlastně zachrání tím, že ho darují nám. My jsme financováni právě podle toho, kolik zachráníme potravin. V roce 2023 jsme takto zachránili 299 tun. Do zachráněných potravin se nepočítají darované trvanlivé potraviny ze sbírky. Ta spolupráce dlouhodobě funguje s většinou těch velkých obchodních řetězců. Kromě čerstvých potravin dostáváme od řetězců i nějaké trvanlivé potraviny, které jsou po datu minimální trvanlivosti. Řetězce stahují ty trvanlivé potraviny, jakmile dojde na datum minimální trvanlivosti. Nějaký čas poté ale ještě můžeme ty potraviny distribuovat a jsou zdravotně nezávadné.

Víte, kdo jsou nejčastější klienti potravinové banky?
Ano. Dost často jsou to matky samoživitelky a senioři. U té druhé skupiny jsou to zejména osaměli senioři. V menší míře jsou pak našimi klienty i vícečetné rodiny nebo handicapovaní lidé.

Jak je to s poptávkou po potravinové pomoci? Zvyšuje se v posledních letech například v souvislosti s energetickou krizí a vysokou inflací?
Určitě ano. Vidíme to jak u těch našich partnerských organizací, tak i v projektu výdejen. V některých obcích se počet balíčků stále navyšuje.

Pokud by chtěl někdo ze čtenářů Potravinové bance HK pomoci, jak to může udělat?
Určitě to může udělat formou darování trvanlivých potravin přímo k nám do skladu ve Svobodných Dvorech. Ideální je, když nás předem zkontaktuje telefonicky nebo emailem a my mu přímo sdělíme adresu a čas, kdy je ideální se tady zastavit. Darované potraviny musí být vždy zakoupené, nemůžeme přijímat jakoukoliv domácí výrobu. Podpořit nás lidé mohou samozřejmě i přímo finančním darem. Nejjednodušší cestou je pak pro veřejnost zapojit se do té velké potravinové sbírky, která se koná vždy dvakrát ročně. Kromě samotného darování potravin nás mohou lidé podpořit také jako dobrovolníci, kteří vybírají potraviny od dárců. Během těch sbírek potřebujeme dobrovolníků opravdu hodně a není úplně jednoduché je získat. Při poslední sbírce potravin letos na jaře jsme měli po celém kraji přes 200 dobrovolníků.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Tomáš Kulhánek, archiv Martiny Vrbické