Projekt Zpřístupnění Sněžky za 17 milionů korun je hotov ze dvou třetin
24. října 2022
Stavbaři nyní rekonstruují horský chodník. Pracují za provozu. "Zatím to vypadá dobře, počasí nám přeje. Chodník se pokusíme dodělat letos, uvidíme, jestli vydrží počasí," řekl Klimeš.
Chodník v nejširším místě dosahuje šíře asi 12 metrů a dlouhý je necelých 100 metrů, celý bude tvořen tzv. štětem. Štětování je metoda, kdy jsou kameny do cesty vkládány na výšku. Je to staletími prověřená technika stavby cesty, která je pak velmi odolná vůči zátěži a povětrnostním vlivům. Štětování stavbaři provádějí na 325 metrech čtverečních. "Dvě třetiny máme zaštětovaných," řekl Klimeš.
Opravovaný chodník vede od horní stanice lanovky na vrchol Sněžky. Před samotnou rekonstrukcí musejí stavbaři odstranit původní chodník. Materiál, který používají na jeho opravu, dopravil v září na Sněžku vrtulník. Také nepotřebný materiál z chodníku byl přepraven ze Sněžky letecky. Vrtulník tak oběma směry přepravil 264 tun materiálu, řekl Klimeš.
Harmonogram letů závisel na počasí. Letecká přeprava materiálu na Sněžku začala 12. září, vrtulník nalétal s přestávkami téměř 20 hodin. Sněžka je známá náhlými změnami počasí. Lety omezily návštěvníky nejvyšší české hory minimálně. Kvůli ochraně přírody mohl být vrtulník nasazen až po 1. září.
Stavební část projektu začala v květnu zemními pracemi, které předcházely výstavbě nerezových zábran. Tvoří je více než 100 sloupků zapuštěných do země, mezi nimiž jsou natažené nerezové řetězy. "Oplocení na Sněžce je hotové, na české straně odděluje návštěvnický prostor od míst, kam se nesmí. Jedná se o nerezové sloupky zakončené gravírovaným logem Správy KRNAP, mezi nimi jsou ve dvou řadách nerezové řetězy. Oplocení je vysoké asi 1,4 metru," řekl Klimeš.
Správa KRNAP si od vybudování stálých zábran na vrcholu Sněžky slibuje zvýšení ochrany přírody v oblasti, která patří k nejnavštěvovanějším a zároveň nejcennějším v Krkonoších. Dosud ochranáři na vrcholu nejvyšší české hory vždy před hlavní turistickou sezonou instalovali dočasné, metr vysoké sítě.
Stavbaři také udělali před zimou na Sněžce první zkušební dřevěnou lavičku z plánovaných zhruba dvaceti. Zbytek dodělají na jaře.
Oprava chodníku na Sněžce je pokračováním rekonstrukce jedné z hlavních přístupových tras na vrchol nejvyšší české hory, která vede od horní stanice lanovky na Růžové hoře.
(ČTK)
Ilustrační foto: Miloš Šálek