Policii v hradeckém kraji podle ředitele zaměstnává hlavně majetková kriminalita
6. října 2023
Příčiny mírného nárůstu kriminality podle ředitele hradecké krajské policie nejsou zcela jasné. "Situaci analyzujeme," prohlásil a současně důrazně odmítl, že by za nárůstem kriminality stáli cizinci. "Nic tomu nenasvědčuje," řekl Sehnoutka. Ruská agrese na Ukrajině loni v únoru vedla k přílivu ukrajinských válečných uprchlíků. Ředitel také zmínil problémy, které byly před několika lety v průmyslové zóně Solnice-Kvasiny, tedy v největším zaměstnaneckém centru v kraji. "Policie tam na nárůst pouliční kriminality a dopravy reagovala posílením služby, situace se už uklidnila," uvedl.
Sehnoutka se funkce v čele policejního ředitelství Královéhradeckého kraje ujal v srpnu, do té doby zastával post celorepublikového ředitele pořádkové policie. Za své priority označil například snahu udržet u policie kvalitní lidi, zvýšit počet policistů či zlepšit komunikaci v organizaci. "Hradecká krajská policie je v dobré kondici, s objasněností trestných činů se v rámci ČR pohybujeme v první polovině žebříčku. Královéhradecký kraj také dlouhodobě patří k nejbezpečnějším regionům v republice," řekl Sehnoutka.
Hlavní výzvou je pro něj personální stabilizace policie v kraji. "V regionu by mělo být 1947 policistů, v současnosti jich chybí zhruba 210. Nedostatek policistů je celorepublikový problém. Dochází k největší generační obměně za poslední roky, silné populační ročníky kvůli věku odchází do civilu a stav se nedaří adekvátně doplňovat. Se zájemci až takový problém není, problém je v tom, že u policie dlouho nevydrží," řekl Sehnoutka. Nejvíce lidí podle něj chybí pořádkové policii, ale zajištění bezpečnosti v kraji ohrožené není.
Sehnoutka varoval před nárůstem dopravních komplikací v pohraničním Trutnovsku, kde na české straně stále chybí dálnice D11. Dálnice končí ve směru od Prahy u Jaroměře, k česko-polské hranici zbývá dokončit zhruba 20 kilometrů. "Je předpoklad, že Poláci budou v první polovině roku 2024 s dálnicí na hranici. Na české straně tak můžeme mít velký problém," řekl ředitel.
Třiapadesátiletý Petr Sehnoutka slouží u policie od roku 1994. Tehdy nastupoval na tehdejší policejní správu východočeského kraje, která se později rozdělila na dvě krajská policejní ředitelství, a to Královéhradeckého a Pardubického kraje.
"Za úspěch budu považovat, když bude krajská policie na plném personálním stavu, policisté budou mít k dispozici moderní vybavení a takové podmínky, aby neměli potřebu odcházet. Byl bych také rád, aby náš kraj byl jedním z nejbezpečnějších míst pro život, a to nejen v Česku," odpověděl Sehnoutka na otázku, jak by si přál, aby vypadala krajská policie za několik let po jeho působení ve funkci ředitele.
Policie ČR v Královéhradeckém kraji má v současnosti 1737 uniformovaných policistů a 447 civilních zaměstnanců. Územních odborů má pět, v Hradci Králové, Trutnově, Náchodě, Jičíně a Rychnově nad Kněžnou.
(ČTK)
Foto: archiv redakce