O spolupráci pro krajské volby jednají ODS, KDU-ČSL, Východočeši
23. února 2024
"Velmi rád bych spolupracoval s partnery, které znám, kdy je spolupráce vyzkoušená. Proto vedeme jednání s lidovci a Východočechy, konkrétně s Pavlem Bělobrádkem (KDU-ČSL) a Martinou Berdychovou (Východočeši). Dohodli jsme se, že podrobnosti a závěry k tomu, jak jednání dopadlo, jak budeme případně postupovat při krajských volbách, zveřejníme v polovině března," řekl Červíček.
Bělobrádek je současným náměstkem hejtmana pro životní prostředí, zemědělství a vodohospodářství a Berdychová náměstkyní hejtmana pro sociálních věcí, kulturu a cestovní ruch.
Při minulých krajských volbách kandidovala ODS v koalici s hnutí STAN a Východočeši. Lidovci byli součástí jiného uskupení, a to Koalice pro Královéhradecký kraj, společně s VPM a Nestraníky.
Pro podzimní krajské volby v Královéhradeckém kraji oficiálně oznámili spolupráci hnutí STAN, strany TOP 09, Hradecký demokratický klub (HDK) a LES. Jejich zástupci podepsali koaliční smlouvu na konci ledna. Lídrem kandidátky bude náměstek hejtmana pro ekonomiku Rudolf Cogan (STAN).
Piráty povede do krajských voleb v Královéhradeckém kraji první náměstek hejtmana pro investice, inovace a IT Pavel Bulíček. Krajským lídrem Pirátů byl už v krajských voleb v roce 2020.

Krajské volby v Královéhradeckém kraji v roce 2020 vyhrála koalice ODS, STAN a Východočeši se ziskem 12 mandátů. Dvanáct křesel získalo i druhé ANO. Třetí Piráti získali sedm zastupitelů. Po čtyřech mandátech mají koalice ČSSD a Zelených, lidovecká Koalice pro Královéhradecký kraj (KDU-ČSL, VPM a Nestraníci) a koalice Spojenci pro Královéhradecký kraj (TOP 09, HDK, LES). Dva mandáty má SPD.
Královéhradecký kraj vede od posledních voleb koalice čtyř subjektů, koalice ODS, STAN a Východočeši, dále Piráti, Koalice pro Královéhradecký kraj (KDU-ČSL, VPM, Nestraníci) a Spojenci pro Královéhradecký kraj (TOP 09, HDK, LES). V 45členném zastupitelstvu má většinu 27 hlasů. V opozici jsou hnutí ANO, koalice ČSSD a Zelených a také SPD.
(ČTK)
Foto: Miloš Šálek, archiv redakce