Nadační fond ŠKODA AUTO spouští ve Vrchlabí projekt sdílených kol
17. května 2022
Projekt sdílených kol se již osvědčil v lokalitách, kde automobilka ŠKODA AUTO provozuje své výrobní závody, tedy v Mladé Boleslavi a okolí a na Rychnovsku. Jeho cílem je prosazovat alternativní a ekologické způsoby cestování, omezit provoz na silnicích a zpříjemnit cesty do práce i ve volném čase místním obyvatelům. Nezanedbatelným přínosem je i motivace ke zdravému životnímu stylu.
„Sdílená jízdní kola pro dopravu po městě a jeho okolí představují ohleduplný, rychlý i příjemný způsob cestování na krátké vzdálenosti, který je vhodný pro každého: mladé i seniory, aktivní i příležitostné cyklisty. Jsme velmi rádi, že jsme tuto moderní a stále oblíbenější službu mohli nabídnout také obyvatelům žijícím a pracujícím ve Vrchlabí, kde ŠKODA AUTO provozuje svůj moderní a ekologický závod s uhlíkově neutrální výrobou,“ říká Ladislav Kučera, ředitel Nadačního fondu ŠKODA AUTO.
40 kol pro Vrchlabí
Sdílená kola pro Vrchlabí zajistil Nadační fond ŠKODA AUTO, který hradí veškeré náklady související s jejich provozem a přispívá rovněž na zápůjčky. Stejně jako na Mladoboleslavsku a Rychnovsku mají uživatelé prvních 15 minut zdarma, každých dalších 30 minut stojí 16 korun, což představuje jednu z nejlevnějších služeb tohoto druhu v ČR. „Obyvatelé Vrchlabí mají k dispozici 40 městských kol, která lze vypůjčit a vrátit na veřejných stojanech rozmístěných v okolí nejexponovanějších stanovišť, jako jsou nádraží, zastávky autobusů, nákupní střediska a podobně,“ říká Tomáš Karpov, provozní ředitel společnosti nextbike Czech Republic s.r.o., která bude ve Vrchlabí sdílená kola zajišťovat, a dodává: „Naší vizí je inspirovat všechny potencionální uživatele (obyvatele regionu), aby systém sdílených kol používali ke kratším přesunům po městě namísto motorové dopravy, která dopravu ve městě blokuje, znečišťuje ovzduší a zároveň je motivovat k zdravějšímu životnímu stylu. S tímto přicházíme i do Vrchlabí.“
Jak to funguje
Sdílení jízdních kol funguje na jednoduchém principu. Stačí k němu registrace zdarma a chytrý telefon s nainstalovanou aplikací pro výpůjčky. Smartphone pak slouží k bezdotykovému odjištění zámku a půjčení i vrácení kola tak proběhne během dvou sekund. Kolo si lze ale půjčit i s běžným mobilním telefonem bez aplikace, a to s využitím registrace na internetových stránkách a telefonátem na zákaznickou linku v okamžiku výpůjčky.
Tisíce uživatelů, stovky tisíc kilometrů
V Mladé Boleslavi, jejím okolí a na Rychnovsku se projekt sdílených kol těší velkému zájmu. Jen v samotné Mladé Boleslavi a okolí se během dvou let provozu zaregistrovalo přes 8 500 aktivních uživatelů, kteří najeli více než 275 000 kilometrů. Ve srovnání s jízdou automobilem to znamená úsporu téměř 33 tun emisí CO2. „Sdílená kola vnímáme jako symbol alternativní mobility po městě, která mimo jiné podporuje i zdravý životní styl a které bychom se chtěli věnovat i v budoucnu,“ říká Ladislav Kučera.
Podpora ekologické dopravy a projektů pro místní občany patří mezi priority Nadačního fondu ŠKODA AUTO. V regionech, kde automobilka provozuje své výrobní závody, se nadační fond zaměřuje na zvýšení kvality života obyvatel v mnoha oblastech, jako je ochrana životního prostředí, podpora spolků a komunitních aktivit, zvýšení bezpečnosti či podpora zdravotních a sociálních služeb nebo vzdělávacích organizací.
(ŠKODA AUTO)
Foto: Jiří Štefek