Mobilní aplikace ukáže Braunův betlém v podobě z 18. století
24. června 2020
Turisté díky ní uvidí přes fotoaparát mobilního telefonu či tabletu digitální rekonstrukci betlému z roku 1732. Budou si moci prohlédnout i jeho stav v roce 1832. Uživatel se dočte i informace o minulosti památky, kterou sochař Matyáš Bernard Braun vytesal v lese přímo do pískovce. Od roku 2001 je betlém národní kulturní památkou.
"Pro digitální rekonstrukci betlému jsme použili všechny dostupné prameny. V baroku se sochy barvily, takže i v aplikaci je betlém barevný," řekl Jiří Forejt z firmy More.is.More, která aplikaci na zakázku hradeckého hejtmanství vytvořila. Celý betlém i Braunovy sochy v jeho okolí vývojáři naskenovali s přesností 0,2 milimetru. "Památka tak bude zachována pro budoucí generace. Třeba bude možné udělat kopie soch," uvedl Forejt.
Královéhradecký hejtman Jiří Štěpán věří, že aplikace a naskenování zvýší zájem o památku a pomůžou její záchraně. Důležitým krokem ke zlepšení stavu památky je podle něj nedávno vydané stanovisko krajského odboru památkové péče k tomu, jak by se mohlo v lokalitě betlému postupovat. "Mohla by se začít dělat dokumentace k cestám k objektům, k odvodnění lokality či případnému sezonnímu zastřešení soch," uvedl hejtman.
Kraj již aplikace památkových prohlídek s takzvanou rozšířenou realitou loni pořídil pro areál barokního hospitalu v Kuksu a pro archeopark ve Všestarech na Hradecku. Za vývoj aplikace pro Kuks kraj zaplatil milion korun, aplikace pro Všestary a betlém stály po půl milionu korun.
Vývojáři nyní dokončují i rozšířenou realitu pro zříceninu hradu Potštejn na Rychnovsku a pro interiér Kostela svatého Vojtěcha v klášteře v Broumově na Náchodsku. Aplikaci rozšířené reality si dosud stáhlo přes 3000 lidí.
(ČTK)
Foto: Královéhradecký kraj