Lednové Vrchlabinky: Hejtman Petr Koleta, škola v Lánově a kniha o historii Harty
2. ledna 2025
Na začátku listopadu se stal novým hejtmanem Královéhradeckého kraje Petr Koleta z hnutí ANO, jenž v křesle ve vedení kraje vystřídal Martina Červíčka. Ve velkém a exkluzivním rozhovoru Petr Koleta představuje svoje priority, vypočítává, do kterých oblastí či projektů bude kraj v tomto roce investovat, a vybízí starosty všech obcí v Královéhradeckém kraji, aby nespoléhali jen na peníze z hejtmanství, ale snažili se najít a získat finance i z dalších zdrojů.

Představíme vám základní školu v Prostředním Lánově, ke které je ještě organizačně přidružena mateřská škola. Ačkoliv si tento vzdělávací ústav zakládá na tom, že jde spíš o školu rodinného typu v menší obci, může se směle poměřovat s ostatními školami ve Vrchlabí a jeho okolí.

Před městem Vrchlabí stojí rozhodnutí, jak komplexně vyřešit odpadové hospodářství. Výbor pro životní prostředí proto doporučil vedení města, aby si od dvou firem nechalo zpracovat příslušné studie s navrženými řešeními. Předseda výboru Tomáš Vrbata rovněž připomněl, že na svozu odpadu by se finančně měly podílet i osoby samostatně výdělečně činné, a představil nový projekt pro žáky základních škol, který by měl zamezit plýtvání potravinami.
Harta a Liščí kopec v proměnách času. Tak zní název publikace, kterou v listopadu vydal Spolek pro Hartu. Na této knize, která zpracovává historii naší podkrkonošské obce, pracovali členové tohoto spolku a historik Jiří Louda něco přes tři roky. Knižní verze Harteckého putování je na světě a nám nezbývá, nežli se ptát. V nových Vrchlabinkách se tohoto úkolu zhostil Antonín Kašpar.

Z dalšího obsahu zmiňme například rozhovor s mladou a talentovanou sportovkyní Karolínou Špicarovou či článek členů Okrašlovacího spolku nad budoucností Městského parku ve Vrchlabí.
Příjemný vstup do nového roku a mnoho úspěchů v něm přeje redakce Vrchlabinek.
Jiří Štefek
jiri@vrchlabinky.cz
Foto: Petr Ticháček, Jiří Štefek, archiv HKH, Spolek pro Hartu